Ako vybrať spálňu?

Spálňa je izba, kde trávime približne tretinu dňa. Očakávame od nej čo možno najlepšie pohodlie, odpočinok a pokoj od všedného stresu. Preto si zaslúži našu pozornosť nielen vzhľadom k výberu lôžka, ale aj k ostatnému vybaveniu. Navrhnite si svoju spálňu tak, aby sa pre vás stala ozajstným útočiskom a oázou pokoja.

Spálňa je izba, kde trávime približne tretinu dňa. Očakávame od nej čo možno najlepšie pohodlie, odpočinok a pokoj od všedného stresu. Preto si zaslúži našu pozornosť nielen vzhľadom k výberu lôžka, ale aj k ostatnému vybaveniu. Navrhnite si svoju spálňu tak, aby sa pre vás stala ozajstným útočiskom a oázou pokoja.

Doba čítania 7 min.
Kamila, redakcia Heureka.sk

Ako vhodne usporiadať nábytok?

K základnému vybaveniu spálne patrí posteľ ako ústredný motív, ďalej nočné stolíky a skriňa na oblečenie i posteľnú bielizeň. Pri vytváraní skladby nábytku v miestnosti sa riaďte zásadou jednotného materiálu, účelnosti a optimálneho rozmiestnenia, aby ste maximálne využili priestor a zároveň vybavenie neprekombinovali. K vhodnému využitiu priestoru sa hodí predovšetkým prispôsobivý sektorový nábytok.

Namiesto veľkých almar na oblečenie investujte do vstavaných skríň s posuvnými dverami. Šetria miesto a umožňujú tak voľnejší pohyb v miestnosti, pokiaľ nie sú umiestnené priamo pri posteli. U nej by nemalo byť nič iné ako nočné stolíky po oboch stranách. Dávajte si ale pozor, aby sa v týchto miestach nenachádzalo okenné krídlo, ktoré môže narážať napríklad na lampičku umiestnenú práve na nočnom stolíku. Polohu postele teda prispôsobte umiestneniu okien.

O umiestnenie postele ako najdôležitejšieho kusu nábytku hovorí aj feng-šuej. Podľa tejto metódy by za čelom postele mala byť plná stena. Dvere ani okná umiestnené za hlavou rozhodne neprispievajú k podvedomému pocitu bezpečia. Diagonálne umiestnenie lôžka oproti dverám do spálne je ideálne.

Aké rozmery by mala mať posteľ?

V spálni nikdy nemôže chýbať posteľ, ktorá tvorí dominantu izby. Najdôležitejšími kritériami pre zvolení ideálneho lôžka sú dizajn a rozmery. Veľkosť postele by mala samozrejme zodpovedať veľkosti izby. Ak máte k dispozícii malý priestor, dajte prednosť čalúneným posteliam s úložným priestorom. Dĺžka postele pre jednu osobu by nemala prekročiť 200 cm na dĺžku a 90 cm na šírku.

Pri umiestňovaní postele dbajte na to, aby bola v optimálnej vzdialenosti od kúrenia a okien. Pre ideálnu dostupnosť udržujte vzdialenosť 75 cm medzi bočnou stenou postele a stenou izby. Okrem klasických posteľových rozmerov 200 x 90 sa často zabúda na výšku lôžka, ktorá by mala dosahovať okolo 50 až 60 cm. Lôžko vo výške pod 30 cm v miestnosti nie je vhodné, pretože v takto nízkom priestore prúdi studený vzduch. Naopak zase lôžko blízko pri strope neponúka pre spánok kvalitný a dýchateľný vzduch.

Tip: Máte radi tradičné postele s čelom a peľastí? V tomto prípade si vyberajte lôžko vždy aspoň o 40 cm dlhšie. Vyhnete sa tak rušivým nárazom nôh do postele a podvedomému strachu z obmedzenia pohybu.

Ako vybrať matrac?

Najlepší spôsob, ako zvoliť matrac do postele, je vyskúšať si ju na vlastnej koži. Sústreďte sa na 3 najdôležitejšie vlastnosti a to na bodovú elasticitu, tvrdosť a materiál. Správne by sa matrac mal prehýbať len v miestach, kde svojou váhou vyvíjate tlak. Túto podmienku spĺňa napríklad polyuretánová pena.

Matrac z polyuretánovej, teda tzv. lenivej peny, je na trhu jedným z najflexibilnejších materiálov vhodných k spánku. Svojou prispôsobivosť dokazuje, že mení svoju tvrdosť podľa momentálnej teploty a tlaku vášho tela. V styku s telesným teplom lenivá pena mäkne, čím rovnomerne rozkladá hmotnosť vášho tela po celej ploche. Podobne funkčné sú aj latexové matrace vyrábané z kaučuku.

Celkovú kvalitu matraca a teda aj pozitívne vlastnosti spoznáte najlepšie v polohe na boku. Chrbtica by mala byť rovná a nič vás nesmie tlačiť. Jednoducho by sa vám mala spacia plocha prispôsobiť a nezáleží na tom, aké máte telesné proporcie. Správnu tvrdosť spoznáte podľa bedrovej časti chrbta, ktorá by sa vzhľadom k ostatným oblastiam tela nemala príliš prepadať, inak nejde o moc mäkké podložie. Keď sa rozhodujete medzi mäkkými a tvrdými matracmi, radšej voľte tvrdšie, u ktorých je riziko boľavého chrbta nižšia.

Aké osvetlenie je do spálne vhodné?

Je podstatné mať na pamäti, že spálne sú miestom, kde sa odpočíva a nadmerne silné osvetlenie túto atmosféru narušuje. K základnej orientácii v miestnosti stačí intenzita svetla do 100 lx, plne postačujúce sú úsporné alebo halogénové žiarovky. Osvetlenie v spálni by malo byť jasné, zároveň nepriame a dobre smerovateľné. Svetlo z lampičky na nočnom stolíku nesmie budiť spiaceho partnera.

Kombinujte v spálni centrálne svetlo s doplnkovým, ktoré môže smerovať na určitý predmet, napríklad obraz. Aby zostalo svetlo tlmené a dobre rozptýlené, stavte na energeticky úsporný zdroj so spotrebou o 80% nižšou ako u normálnej žiarovky. Pre pohodlnú manipuláciu s osvetlením majte zabudované vypínače priamo pri posteli.

Vplyv na svetelné podmienky v miestnosti majú aj okná. Pre zdravý spánok je podstatná dokonalá tma. K tej vám dopomôžu vonkajšie i vnútorné rolety. Predokenné rolety navyše odolávajú poveternostným vplyvom a tlmia hluk z ulice.

Aké podlahové krytiny sa hodia do spálne?

Pri zariaďovaní spálne nemožno opomenúť podlahové krytiny. Pre príjemné našľapovanie sa najviac hodí linoleum, drevená podlaha alebo koberec. Až sa budete záväzne rozhodovať, robte tak s ohľadom na to, či patríte medzi alergikov a či vám po izbe pobehujú domáci miláčikovia.

Koberec sa stále teší obľube, na druhú stranu sa veľmi nehodí do interiérov, kde prebývajú alergici a ani tam, kde sú domáce zvieratá. Podlahová krytina je náchylná k rýchlemu poškodeniu a víriaci prach navyše stimuluje alergické reakcie. V zime je koberec ale milým doplnkom, ktorý nechladí a prispieva k zvukovej izolácii. Fantázii sa medze nekladú, preto pokojne kombinujte kusový koberec s linoleom. V porovnaní s ďalšími krytinami patrí koberec k lacnejším variantom.

Spálňové krytiny bývajú málo zaťažované, a tak si tu môžete dovoliť aj také typy podláh ako napríklad korková alebo plávajúca podlaha. Linoleum sa tiež radí k moderným a cenovo dostupným krytinám, ktoré vyhovujú najmä alergikom.

Drevená podlaha je dizajnovo zrejme najvycibrenejšia. Perfektne ladí s nábytkom a dokáže urobiť zo spálne útulnú izbičku s pekným dekórom. Hoci drevené podlahy trpia nízkou odolnosťou proti mechanickému poškodeniu, ľahko sa dávajú dohromady vybrúsením a prelakovaním.

Akými farbami je vhodné spálňu vymaľovať?

Farby preukázateľne ovplyvňujú ľudskú psychiku. V miestnostiach volíme farebnú kombináciu podľa toho, k čomu izba slúži. Spálňa by mala symbolizovať pokoj a pohodu. Určite sa teda zamerajte na jemné odtiene, ktoré nebudú v miestnosti rušivým elementom.

Aj napriek tomu nie sú zakázané výraznejšie farby, ako je červená alebo fialová. Ak sa pre nich rozhodnete, snažte sa, aby v miestnosti nebolo príliš farebných doplnkov, ktoré by celý dojem prekombinoval.

Najlepšie sa vám bude zaspávať, ak sa rozhodnete pre tmavšie odtiene múrov. Hnedá a bordó navodzujú pocity bezpečia a majú takmer uspávací efekt. Ak sa vám ale ráno horšie vstáva, pomôžu vám skôr výrazné a svetlejšie farby aktivity (zelená, oranžová, žltá).

Netrúfate si na odvážnejšiu výmaľbu izby? Môžete pokojne zostať pri bielej. Samotná biela je neutrálna, snažte sa ju teda doplniť farebným nábytkom alebo posteľnou bielizňou s nejakým zaujímavým vzorom. Držte sa teplých farieb, aby ste nenarušili pohodovú atmosféru spálne. Príjemne pôsobí už spomínaná oranžová alebo žltá.

Nákupného poradcu spracoval obchod: www.nabytek-aldo.cz